شرکت پرتو؛ توليد کننده  پره‌های بخش داغ توربين‌های گازی توان بالای نيروگاه‌ها (شرکت مهندسی و ساخت پره توربين مپنا (پرتو  
English   پروژه‌های تحقيق و توسعه معرفی نمونه‌ای از محصولات کارخانه درباره پرتو اخبار ورودی فارسی
دسترسی سريع
استخدام در پرتو
استخدام در پرتو

شرکت پرتو اقدام به استخدام نيروهای جديد می‌کند.

در صورت تمايل به پيوستن به خانواده بزرگ پرتو با تکميل فرم استخدام سوابق کاری و تخصص‌های خود را ارسال نمائيد.

تکميل فرم استخدام

دريافت کاتالوگ

چکيده‌ای از مطالب ارائه شده در وب‌سايت.

دريافت کاتالوگ PDF

حجـم فايـل: ٠٩/١ مگابايت

 
 

عناوين اخبار پرتو

برگزاري همايش GE-F9
٢٥/٠٦/١٣٩١

اولين همایش بهره برداران توربین GE-Frame 9 روز دوشنبه و سه شنبه مورخ 20 و 21 شهریور ماه جاري در شهر مشهد مقدس برگزار گرديد. در اين همايش كه با مشاركت شرکتهاي پرتو، البرز توربین و موادکاران برگزار گرديد ضمن حضور فعال شركتهاي مزبور، غرفه مپنا نيز در نمایشگاه جانبی برپا گرديد. همچنین توانمندی های گروه مپنا در حوزه سرویس، به دعوت سه شرکت مذکور از مدیران و کارشناسان واحد های GE-Frame 9 در قالب سمینار ارائه گرديد. در اين سمينار توانمندی های جدید شرکت پرتو در فرآیندهای پوشش و ریخته گری با انجماد جهت دار، طرح آپگرید توربین GE-Frame 9 که حاصل انجام پروژه مطالعاتی معاونت مهندسی شرکت پرتو بود نيز معرفي و ارائه گردید.

اختتاميه پروژه ظرفيت سنجي واحد توليد
٣١/٠٥/١٣٩١

جلسه اختتاميه پروژه استراتژيك زمان¬سنجي و ظرفيت سنجي توليد در خرداد ماه سال جاری با حضور مديريت محترم عامل، معاونين، مديران و تعدادي از رؤسا و كارشناسان شركت پرتو و اعضاي تيم مشاور پروژه برگزار گرديد. اين پروژه به عنوان يك پروژه استراتژيك در شركت پرتو به تصويب رسيد كه پس از بررسي و مطالعات اوليه و انتخاب اعضاي تيم پروژه كه متشكل از رؤسا و كارشناسان برنامه¬ريزي توليد بودند و پس از تهيه چارت اجرايي پروژه و تصميم¬گيري درخصوص انتخاب مشاور، در تاريخ 15/05/90 فاز اجرايي پروژه به صورت رسمي آغاز گرديد كه در مدت زمان 7 ماه كار شبانه روزي و با صرف بيش از 25000 نفر ساعت در تاريخ 25/12/90 به پايان رسيد . Scope تعريف شده اين پروژه شامل كارگاههاي ريخته¬گري، ماشينكاري و پوشش براي 8 رديف پره هاي ثابت و متحرك توربين Siemens V94.2 و پره هاي ثابت و متحرك رديف 1 و 2 توربين GE-F9 و نيز قطعه سويلر بود (قطعه سويلر فقط شامل كارگاههاي ريخته¬گري و ماشينكاري بوده است) كه حاصل آن تهيه بيش از 40000 صفحه از مستندات مطالعه روشها، زمان‌سنجي و ظرفيت‌سنجي مي¬باشد. اين پروژه در 3 فاز اصلي شامل 1. فاز مطالعه روش¬ها، 2. فاز زمان سنجي، 3. فاز ظرفيت سنجي تعريف و اجرا گرديد

اتمام پروژه پوشش دهی قطعات MAP2+ در شرکت پرتو
٣١/٠٤/١٣٩١

شرکت مهندسی و ساخت پره توربین مپنا - پرتو با بهره-گیری از تجهیزات پیشرفته و توان تخصصی خود با برنامه-ریزی مناسب و کارگروهی دقیق موفق به اتمام پروژه پوشش دهی قطعات توربین MAP2+ در زمان تعیین شده و بدون هیچگونه تاخیر اثرگذار گردید تا گام دیگری در جهت ساخت داخل قطعات توربین MAP2+ و خصوصاً قطعات بزرگ محفظه احتراق این توربین در مجموعه مپنا برداشته شود. زمان آغاز این پروژه در شرکت پرتو پس از معرفی این توربین توسط شرکت توگا در آبانماه سال 1389 بود که پس از مطالعات بسیار دقیق درخصوص چگونگی طراحی فرآیند ساخت و انتخاب پوششهای مناسب، در نهایت زمانبندی پروژه 20 ماه در نظر گرفته شد و طی این مدت، پوشش دهی تعداد 13 نوع قطعه متفاوت از جمله قطعات بزرگ محفظه احتراق و همچنین پره های ثابت و متحرک در زمان پیش بینی شده پایان یافت و به مرحله تولید انبوه رسید. از جمله دیگر دستاوردهای مهم در این پروژه، ایجاد توانمندی در پوشش دهی قطعات فوق سنگین و همچنین دستیابی به تکنولوژی اعمال بخش وسیعی از انواع پوشش ها از جمله پوششهای پیشرفته برای کار در دماهای بالا است که تمامی این مراحل توسط تیمهای تخصصی شرکت پرتو و بدون هرگونه خرید و یا انتقال دانش فنی صورت پذیرفته است. در پروژه پوشش دهی قطعات توربین MAP2+ در شرکت پرتو که به مدت 20 ماه بطول انجامید، تعداد 9 عدد قطعه بزرگ محفظه احتراق و 4 عدد پره ثابت و متحرک این توربین تحت عملیات پوشش دهی قرار گرفت که با بهره گیری از حدود 5040 نفر ساعت نیروی انسانی تخصصی، تعداد 10 نوع پوشش مختلف توسعه یافته و به مرحله تولید انبوه رسید. پروژه مذکور در تاریخ 29 خرداد ماه سال 1391 به پایان رسید. شکل بالا شماتیک قطعات محفظه احتراق دارای پوشش موضوع پروژه مذکور را نشان داده است.

اتمام ماشينكاري يك ست پره رديف3 زوريا DU80L
٢٩/٠٢/١٣٩١

در ادامه پروژه توربوكمپرسور و پس از تكميل مراحل اول و دوم كه شامل نازل رديف3و4 بود در حال حاضر مرحله سوم فاز نخست فرآيندهاي ماشينكاري پره رديف3 زوريا نيز به اتمام رسيد. شركت مهندسي و ساخت پره توربين مپنا-پرتو ماشينكاري اولين دست پره رديف3 زوريا را به اتمام رساند. اين پروژه كه شامل طراحي فرآيندهاي ماشينكاري، ابزار و فيكسچرها بود پس از طي نمونه سازي و Development اوليه اين قطعه و تاييديه متالوژيكي و ابعادي بر اساس مشخصات فني قطعه اقدام به ماشينكاري يك ست پره رديف 3 نمود که بر اساس برنامه زمانبندي در زمان مقرر به پايان رسيد. اين محصول بر اساس برنامه زمان بندي شده سومين محصول توربين DU80L مي باشد كه از طريق پرتو تحويل شرکت توگا خواهد شد. لازم به ذكر است فاز اول پروژه داراي چهار مرحله مي باشد كه در هر مرحله به ترتيب نازل رديف3؛ نازل رديف4؛ پره متحرك رديف3 و در مرحله نهايي فاز نخست پره متحرك رديف4 قرار دارد.

برگزاري جلسه دوم درگاه طرح DS
٢٩/٠٢/١٣٩١

پس از انجام موفق فاز اول طرح تدوين دانش فني ساخت پره هاي انجماد جهت دار(طرح DS) و شروع فعاليتهاي فاز دوم،‌ درگاه دوم طرح در تاريخ 28 فروردين ماه سال جاری با حضور هيات نظارت از معاونت تحقيق و توسعه و معاونت برنامه ريزي استراتژي مپنا در شركت مپنا برگزار گرديد. در اين جلسه كه پس از انجام جلسات كارشناسي اوليه برگزار گرديد، پيشرفت پروژه هاي مختلف تا اين مرحله و پيشرفت كل طرح به ميزان 55 درصد مورد ارزيابي نهائي و تصويب قرار گرفت. از ويژگيهاي مهم اين طرح ، ارتباط مناسب صنعت و دانشگاه براي رسيدن به يك هدف تجاري است. شركت پرتو در اين طرح با دانشگاههاي صنعتي اصفهان، تهران ، علم و صنعت و شركت مواد كاران همكاري علمي و تحقيقاتي دارد.

حضور در فرآيند ارزيابي جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني
٢٠/٠١/١٣٩١

نهمين همايش جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني روز يكشنبه مورخ 7 اسفند ماه سال جاري در مركز همايش هاي بين المللی صدا و سيما برگزار گرديد. در اين ارزيابي، شركت پرتو در ادامه مسير تعالي در دومين حضور خود در اين فرآيند ، موفق به دريافت تقديرنامه 2 ستاره گرديد.

پوشش كامل اولين قطعه Hot Gas Casting توربين Map2+ در شركت پرتو
٢٠/٠١/١٣٩١

شركت پرتو با بهره¬گيري از ماشين آلات مدرن و پيشرفته، همچنين كادر فني مجرب پس از انجام موفقيت¬ آميز مراحل Development و Qualification فرآيند پوشش و عمليات تكميلي قطعهHot Gas Casting متعلق به محفظه احتراق توربين (MAP2+)، موفق به توليد اولين قطعه با پوشش سراميكي مقاوم به حرارت (Thermal Barrier Coating-TBC) و پوشش مقاوم به سايش (Hard Face Coating) گرديد. قطعهHot Gas Casting يكي از بزرگ ترين، مهمترين و پيچيده ترين قطعات توربين Map2+ به منظور اعمال پوشش محسوب ميگردد كه به دليل اهميت فرآيند پوشش دهي در ميان فرآيندهاي ساخت اين قطعه، با ايجاد توانمندي در ساخت داخل پوشش اين قطعه، امكان ساخت داخل بدنه آن نيز ميسر شده است. شايان ذكر است كه تمامي مراحل Development و Qualification اين قطعه توسط تيم مهندسي شركت پرتو و با بهره¬گيري از توان فني داخلي انجام شده است. دستيابي به تكنولوژي اعمال پوشش بر روي قطعه Hot Gas Casting با كيفيت مطلوب در داخل شركت پرتو، گامي ديگر در جهت خودكفايي در زمينه اعمال پوشش¬هاي پيشرفته دماي بالا براي قطعات داغ توربينهاي گازي صنعتي محسوب ميشود. شكلهاي 1 و 2 قطعه Hot Gas Casting Hub با پوشش TBC و دهنه¬هاي كناري قطعه Hot Gas Casting با پوشش Hard Face را كه براي اولين بار در شركت پرتو پوشش شده را نشان داده اند.

آغاز توليد انبوه پوشش دهي قطعه Transition Piece توربين گازي GE-F9 در شركت پرتو
٢٥/١١/١٣٩٠

شركت پرتو با بهره گيري از ماشين آلات مدرن و پيشرفته و همچنين برخورداری از پرسنل فني مجرب، پس از انجام موفقيت آميز مراحل Development و Qualification فرآيند پوشش و عمليات تكميلي قطعه Transition piece متعلق به محفظه احتراق توربين GE-F9، موفق به توليد انبوه قطعه مذكور با كيفيت پوشش مطلوب و مطابق با استانداردهاي شركت GE گرديد. قطعه Transition piece از نظر شكل هندسي جزء قطعات بسيار پيچيده محسوب شده و نياز به اعمال چهار نوع پوشش متفاوت دارد كه در انتها منتج به ايجاد دو سيستم پوششي شامل سيستم پوشش مقاوم به سايش (Hard Face) در يك سمت قطعه و سيستم پوشش مقاوم به حرارت ) Thermal Barrier Coating-TBC) در سمت ديگر قطعه ميشود. شايان ذكر است، تمامي مراحل Development و Qualification اين قطعه توسط تيم مهندسي شركت پرتو و با بهره گيري از توان فني داخلي انجام گرديده و درحال حاضر اولين دست از قطعه مذكور پس از پوشش دهي تحويل مشتري شده است. دستيابي به تكنولوژي اعمال پوشش بر روي قطعه Transition piece با كيفيت مطلوب در داخل شركت پرتو، گامي ديگر در جهت خودكفايي در زمينه اعمال پوشش هاي پيشرفته دماي بالا براي قطعات داغ توربينهاي گازي صنعتي محسوب ميشود.

اخذ رتبه طلايي كارت هاي بازرگاني
٢٥/١١/١٣٩٠

در طرح رتبه بندي كارتهاي بازرگاني، شركت پرتو پس از ماه 7 ماه تلاش، پيگيري و ارائه گزارشات متنوع، با همكاري تيمي‌ واحدهاي مالي، تامين و توسعه تجاري، نهايتاً در بهمن ماه 1390 موفق به اخذ رتبه طلايي كارت‌هاي بازرگاني گرديد. با اخذ اين كارت مي‌توان از مزاياي فراواني در صادرات، واردات، معافيت مالياتي و . . . در طول 5 سال آينده بهره‌مند گرديد.

حضور در فرآيند ارزيابي جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني
٢٥/١١/١٣٩٠

فرآيند ارزيابي جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني با هدف حضور در سطح تقديرنامه در روز هاي 7 و 8 بهمن ماه با حضور 5 نفر از ارزيابان دبيرخانه جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني در شركت پرتو برگزار گرديد. در اين فرآيند ارزيابان براساس اظهارنامه 51 صفحه اي شركت پرتو، به ارزيابي و بررسي نقاط قوت و زمينه¬هاي قابل بهبود در قالب منطق رادار پرداختند و مقرر گرديد تا گزارش نهايي ارزيابي پس از اجماع تيم ارزياب و تأييد دبيرخانه جايزه ملي به شركت پرتو اعلام گردد. لازم به توضيح مي باشد كه مراسم پاياني واهداء جوايز سازمانهاي برتر در 7 و 8 اسفندماه در مركز همايشهاي بين¬المللي صدا و سيما برگزار خواهد گردید.

بازديد هيئت هايي از كشورهای اندونزي و مالزي از شركت مهندسي و ساخت پره توربين مپنا
٢٥/١١/١٣٩٠

در دیماه سال جاری هيئت¬هايي متشكل از شركت هاي TNBمالزي و PJBاندونزي به صورت مستقل از شركت مهندسي و ساخت پره توربين مپنا بازديد به عمل آوردند. در طي اين بازديدها شرایط و وضعیت موجود جهت همكاري بيشتر طرفين بمنظور حضور قدرتمندتر صنايع نيروگاهي مپنا در حوزه¬هاي فعاليت اين شركت ها مورد بررسي قرار گرفت. شايان ذكر است شركت¬هاي مذكور جزء مطرح ترين شركت هاي فعال در صنعت برق در ناحيه جنوب شرق آسيا مي باشند. شركت TNB مالزي بزرگترين شركت در صنعت برق مالزي است كه با سرمايه اي معادل با 71.4Billions رينگيت مالزي (حدود 22.6Billions دلار) و نزديك به 28000 كارمند، به حدود 7 ميليون مالزيايي خدمات ارائه مي نمايد.

اتمام ماشينكاري يك ست نازل رديف4 زوريا DU80L
٠٤/٠٩/١٣٩٠

در ادامه پروژه توربو كمپرسور و پس از تكميل و اتمام فاز نخست فرآيندهاي ماشينكاري نازل رديف3 زوريا، مرحله دوم از فاز اول اين پروژه به اتمام رسيد. شركت مهندسي و ساخت پره توربين مپنا-پرتو ماشينكاري اولين دست نازل رديف4 زوريا را به اتمام رساند. اين پروژه كه شامل طراحي فرآيندها ماشينكاري، ابزار و فيكسچرها بود پس از طي نمونه سازي و Development اوليه اين قطعه و تاييديه متالوژيكي و ابعادي بر اساس مشخصات فني قطعه اقدام به ماشينكاري يك ست نازل رديف4 نمود که زمان كل پروژه 18 ماه بطول انجاميد. اين محصول بر اساس برنامه زمان بندي شده دومين محصول توربين DU80L مي باشد كه از طريق پرتو تحويل شرکت توگا خواهد شد. لازم به ذكر است فاز اول پروژه داراي چهار مرحله مي باشد كه در هر مرحله به ترتيب نازل رديف3؛ نازل رديف4؛ پره متحرك رديف3 و در مرحله نهايي فاز نخست پره متحرك رديف4 قرار دارد.

حمل دومين محموله پره به کشور هندوستان
١٥/٠٨/١٣٩٠

دومين محموله پره هاي صادراتي گروه مپنا شامل یک دست پره ثابت ردیف سوم توربین GE-F9به کشور هندوستان حمل گرديد. اولين ست از اين پره ها در اواخر تیرماه سال جاری توسط كارشناسان شركت هاي GE و BHEL نصب وتطابق ابعادي اخذ گرديد که این ست پره هم اکنون در حال کار می باشد. اين پره ها آخرين محموله ارسالي توليد شده در شركت پرتو براي نيروگاه Rajive Gandhi مي باشد ، شركت پرتو در رقابتي تنگاتنگ با شركتهاي Sulzer, Wood Group , GE برنده مناقصه برگزار شده از سوي NTPC جهت تامين پره هاي مورد نياز اين نيروگاه گرديد.

حضور گروه مپنا – پرتو در نمایشگاه برق مالزی و برگزاری همایشهای توانمندی در مالزی و اندونزی
١٥/٠٨/١٣٩٠

در راستاي چشم انداز و استراتژي گروه مپنا و شرکت پرتو و بمنظور توسعه صادرات و افزایش سهم در بازارهای بین المللی در حوزه خدمات و تامین قطعات نیروگاهی در حوزه کشورهای شرق آسیا، شرکت پرتو بهمراه شرکتهای توگا، موادکاران و خدمات پس از فروش گروه مپنا در نمايشگاه بين المللي برق کشور مالزی از 27 لغایت 29 سپتامبر سال میلادی جاری (2011) شرکت نموده و ضمن حضور در غرفه گروه مپنا اقدام به برگزاری همایش با عنوان توانمندی گروه مپنادرحوزه خدمات و تأمین قطعات نیروگاهی درمحل نمایشگاه نمود که مورد توجه و استقبال مدیران نیروگاه های مالزی قرار گرفت. حضور مدیریت محترم عامل گروه مپنا، جناب آقای دکتر علی آبادی و مدیر عامل بخش خدمات مشتریان مپنا، جناب آقای مهندس فضل اللهی در طول برگزاری نمایشگاه و سمینار، بیانگر اهمیت و جایگاه حوزه سرویس در کسب درآمد برای گروه مپنا می باشد. همچنین روز جمعه هشتم مهرماه جاری (30 سپتامبر 2011) همایش توانمندی گروه مپنا در حوزه های تامین قطعات نیروگاهی و سرویس در ساختمان شرکت برق اندونزی با حضور گسترده مدیران صنعت برق این کشور برگزار گردید. در این مراسم که سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در اندونزی حضور داشته و مراسم با سخنرانی کوتاه ایشان آغاز گردید، با اشاره به مناسبتها و مسائل مشترک دو ملت ، همایش مذکور را نقطه عطفی در روابط و همکاریهای آتی توصیف نمودند. در ادامه مراسم و ارائه توانمندی گروه، یکی از مدیران ارشد صنعت برق اندونزی ضمن تشکر از ایجاد این امکان، گروه مپنا را بسیار توانمند ارزیابی و خواستار همکاریهای گسترده در حوزه نیروگاهی شدند. همچنین در پایان مراسم هدیه ای برسم یادبود از صنعت برق این کشور به سرپرست گروه اعزامی مپنا جناب آقای مهندس فضل الهی اهداء گردید.

انجام مرحله اول مميزي استقرار سيستم مديريت امنيت اطلاعات بر پايه استاندارد ISO27001
٢٧/٠٤/١٣٩٠

در راستاي محافظت از دارائي¬هاي اطلاعاتي و ايجاد بستر و زيرساخت امن نگهداري و تبادل اطلاعات، پروژه استقرار سيستم مديريت امنيت اطلاعات در چهارچوب استاندارد ISO27001 در شرکت پرتو همراه با 9 شرکت منتخب گروه مپنا در سال 1388 آغاز شده و مراحل اوليه آماده سازي تيمهاي کاري و کار شناسائي دارائي هاي اطلاعاتي و مخاطرات مرتبط در قالب الزامات استاندارد در يک فعاليت تيمي همراه با شرکتهاي گروه به انجام رسيد. پس از حصول نتايج مرحله اول با پيگيري تيمهاي اجرائي و راهبري پروژه و به پشتوانه حمايت و تاکيد مديريت ارشد شرکت پرتو و مديريت کيفيت و سيتمها مراحل اجرائي کار در يک برنامه فشرده 12 ماهه و همزمان با همکاري در استقرار پروژه SAP و پيگيري فعاليتهاي جاري، توسط تيمهای اجرائی به انجام رسيد. پس از برگزاري مميزي داخلي در ارديبهشت ماه جاري و اطمينان تيم راهبري و مديريت سازمان از آمادگي شرکت پرتو ، برنامه ريزي مميزي شخص ثالث با شرکت DNV به منظور صحه گذاري بر ايجاد زيرساختهاي سيستم مديريت امنيت اطلاعات برمبناي استاندارد انجام گرفت. مطابق روال کار شرکتهاي مميزي کننده مميزي استاندارد ISO27001 در دو مرحله انجام ميشود. مرحله اول شامل بازنگري فعاليتهاي انجام شده براي پوشش الزامات استاندارد و ارزيابي اوليه از سازمان براي استقرار سيستم مديريت امنيت اطلاعات ميباشد. اين مرحله که با نام Initial visit خوانده ميشود با حضور تيم اجرائي و راهبري شرکت پرتو، تيم شرکت اينفوامن و سرمميز شرکت DNV در روز چهارشنبه 24خردادماه آغاز شد. پس از پيگيري مراحل کاري مورد نظر سرمميز در دو روز حضور ايشان در روز پنج شنبه 25خرداد با ارائه پاره اي مشاهدات و پيشنهادات بهبود مميزی به اتمام رسيد. مطابق برنامه ريزي انجام شده مميزي نهائي استاندارد ISO27001 انشاءالله در اواسط شهريورماه 1390 توسط تيم مميزي شرکت DNV انجام خواهد شد.

كسب مقام دوم پژوهش هاي توسعه اي و کسب مدال طلای سازمان جهانی مالکيت معنوی (WIPO) در بيست و چهارمين جشنواره بين المللی خوارزمی
١٧/٠١/١٣٩٠

شركت مهندسي و ساخت پره توربين مپنا- پرتو، موفق به كسب مقام دوم پژوهش هاي توسعه اي در بيست و چهارمين جشنواره بين المللي خوارزمي جهت طرح "تدوين دانش فني و توليد انبوه ريخته گري، ماشينكاري و پوشش پره هاي توربين گازي" شد. همچنين از بين تمام طرحهای جشنواره بيست و چهارم 4 طرح برای دريافت مدال اختراعات به سازمان جهانی مالكيت معنوی WIPOمعرفی شدند که طرح پرتو به عنوان تنها طرح حائز شرايط دريافت مدال طلای سازمان جهانی مالكيت معنوی شناخته شد که اين مدال به پرتو اهداء گرديد. مراسم تقدير از برگزيدگان بيست و چهارمين دوره‌ جشنواره‌ بين‌المللی خوارزمی، روز شنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه 89 با حضور رييس‌جمهور در مرکز همايش‌های بين‌المللی صدا و سيما برگزار گرديد.

تمديد گواهينامه سيستم مديريت كيفت شركت پرتو
١٧/٠١/١٣٩٠

چهارمين مميزي مراقبتي سيستم مديريت كيفيت توسط شرکت زيمنس در تاريخ 10 و 11 آذرماه سال جاری برگزار که اين مميزي براي چهارمين سال متوالي، بدون مشاهده عدم انطباق پايان يافت که در نتيجه شرکت پرتو موفق به تمديد گواهينامه سيستم مديريت كيفيت برای يک دوره دو ساله گرديد.

صفحه نخست | ورودی فارسی | فرم استخدام |  پست الکترونيک (ويژه مديران)
کليه حقوق اين مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت پرتو می‌باشد.

Another Masterpiece by Artfootprint Studios